Чи потрібні права для керування електротранспортом

Власники скутерів та інших видів електричних засобів пересування часто стикаються із ситуацією, коли поліцейські зупиняють їх для пред’явлення посвідчення водія та інших реєстраційних документів. Не зумівши нічого надати водій отримує штраф, а в деяких випадках змушений залишити задум насолоджуватися дорогою. Розглянемо, чи це насправді законно.

Відповідно до статті 14 Закону України, який регламентує дорожній рух (ДР), ми маємо повне визначення, хто є його учасником. Звертаючи увагу на його третій розділ можна сказати, що це абсолютно всі люди та транспортні засоби, у тому числі й візки з тваринами, які знаходяться на дорозі.

Цей закон визначає також обов’язки усіх, які беруть участь у ДР. Так, його пункт 4.5 говорить, що всі, які фігурують у пересуванні на дорозі повинні обов’язково знати і неодмінно виконувати усі прописані законом та іншими нормативними актами вимоги правил дорожнього руху (ПДР).

Прописані правила диктують єдині норми поведінки та порядок дій на всій території України. У п.1.1. існує повний перелік обов’язків всіх учасників руху.

Звернемося до другого розділу про права та обов’язки механічних ТЗ, його статтю про загальні положення. У п. 1.10 зазначено: механічний засіб – це такий, який приводиться в рух двигуном.

Ця термінологія поширюється на будь-який транспорт, у тому числі трактори, тролейбуси, які оснащені електродвигуном, що перевищує потужність 3 кВт. При цьому у другому параграфі статті 2.13 про права керування зазначено, що посвідченням на управління ТЗ повинні мати ті, хто потрапляє під окремі категорії:

  • А1 – до неї відносяться різні моторолери та мопеди, а також інші види ТЗ, що володіють двигуном об’ємом до 50 см3 або електродвигуном, з робочою потужністю, що не перевищує 4 кВт.
  • А – також двоколісний транспорт, але вже потужніший, з механічним від 50 см3 та електричним двигуном з продуктивністю понад 4 кВт.
  • В1 – до цієї категорії відносяться всі дво-, три та чотириколісні моторні ТЗ, з масою, що не перевищує 400 кг.

Виходячи з розглянутих законодавчих нормативів видно, що стандартний скутер або електровелосипед, який має електромотор потужністю, меншою, ніж 3 кВт не є таким засобом, котрий потрапляє під регламентовані категорії. Це означає, що електровелосипедист може спокійно їздити без прав.

У той же час, власники електроскутерів, у яких потужність двигуна знаходиться в межах 3-4 кВт, повинні мати права категорії А1.

У будь-якому випадку потрібно возити із собою документи, які вказують робочу потужність вашого електронного друга та цю статтю.

Тим не менш, навіть якщо права не потрібні, це не означає, що можна не дотримуватися ПДР, їх потрібно знати і виконувати в першу чергу для своєї безпеки.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *